2019 – 2020 Results

Category 1

Race Results

Race 1: Category 1 Road Race

Race 1: Category 1 Team Time Trial

Race 2: Category 1 Results

Race 3: Category 1 Results

Race 4: Category 1 Results

Race 5: Category 1 Results

Race 6: Category 1 Results

Team Points

GD Pringle Building/Spoken Cycles - 39 points
Team Skoda- Fruzio - 30 points (Joker played)
Coupland's Bakeries - 30 points
Cabjaks - Castelli - 28 points
CNZ Development - 21 points (Joker played)
Crown-Global Security - 18 points
Team Central Roofing Revolution Cycling - 16 points
Next GEN Racing - iRIDE - 16 points
Dynamo Events - 7 points

Individual Points

Nick Kergozou - 27 points
Tom Sexton - 19 points
Regan Gough - 18 points
Logan Griffin - 14 points
Corban Strong - 12 points
Glenn Haden - 8 points
Josh Kuysten - 6 points
Campbell Pithie - 6 points
Michael Torckler - 5 points
Liam Cappel - 5 points

Currently showing the Top 10

Category 2

Race Results

Race 1: Category 2 Road Race

Race 1: Category 2 Team Time Trial

Race 2: Category 2 Results

Race 3: Category 2 Results

Race 4: Category 2 Results

Race 5: Category 2 Results

Race 6: Category 2 Results

Team Points

Tank Guy/BikeBox - 38 points
Burnsco BSR - 37 points
Waipa Plumbing and Gas / Spoken Cycles - 28 points
Pink Moose Cycling - 22 points
Velolab Valley Toyota Image Glass - 19 points
CNZ Development - 19 points (Joker played)
Thermal Chemistry/Dynamo - 15 points
Crown-Global Security - 9 points
OCS Enviro Racing - 8 points
RCA - PBT - 5 points
Rush Velo - 2 points
Grassroots Trust Performance Hub - 1 points

Individual Points

Ethan Craine - 25 points
Dan Cross - 21 points
Paul Bishop - 17 points
Aaron Strong - 12 points
Michael Richmond - 11 points
Charles Smart - 10 points
Nathan Bunn - 8 points
Lee McLean - 6 points
Christian Rush - 5 points
Max Taylor - 4 points

Currently showing the Top 10,

Category 3

Race Results

Race 1: Category 3 Road Race

Race 1: Category 3 Team Time Trial

Race 2: Category 3 Results

Race 3: Category 3 Results

Race 4: Category 3 Results

Race 5: Category 3 Results

Race 6: Category 3 Results

Team Points

Podium Lodge/Spoken Cycles - 57 points (Joker played)
CRM - 35 points
NVOKE - 27 points
Tauranga Cycling Club - 18 points
Team MEC - 17 points
Vanquish Cycles - 14 points
BURNSCO BSR - 13 points
Paxton Property Services - 11 points
CNZ Development - 10 points (Joker played)
Crown-Global Security 1 - 7 points
Good Vintage Racing - 7 points
Ibuilt Racing - 2 points (Joker played)
Osmo Hydration - 1 points
Crown-Global Security 2 - 0 points

Individual Points

Matthew Davis - 20 points
Jan Lichtwark - 18 points
David Venter - 16 points
Scott McDonald - 15 points
Daniel Barnett - 12 points
Blake Bailey - 12 points
O'Neill Sinclair - 10 points
Andrew Reeves - 6 points
Issac Brothers - 6 points
Ryan Thompson - 5 points

Currently showing the Top 10,

Category 4

Race Results

Race 1: Category 4 Road Race

Race 1: Category 4 Team Time Trial

Race 2: Category 4 Results

Race 3: Category 4 Results

Race 4: Category 4 Results

Race 5: Category 4 Results

Race 6: Category 4 Results

Team Points

BDO Auckland - 40 points
Signature Homes Racing - 39 points
Troy Restieaux Real Estate - 38 points (Joker played)
Quadrent/PTM - 25 points
Eves Real Estate - 19 points
TMR - 13 points
Velolab Valley Toyota Image Glass - 9 points
Four Seasons / Otorohanga Collision Repairs - 7 points
Taupo Cycling Club - 6 points
Stantec - 5 points
Ibuilt Racing - 4 points
Rocket Coffee Racing - 3 points (Joker played)
MCC Meadows - 2 points
Dept of Cycling - 0 points

Individual Points

Shane Pointon - 30 points
Andrew McKay - 17 points
Craig Burke - 12 points
Richard Hellaby - 10 points
Greg Dattner - 10 points
Craig Connell - 8 points
Graham O'Grady - 8 points
Phil Chester - 8 points
Andy Parker - 7 points
Michaela Drummond - 6 points

Currently showing the Top 10,

Category 5

Race Results

Race 1: Category 5 Road Race

Race 1: Category 5 Team Time Trial

Race 2: Category 5 Results

Race 3: Category 5 Results

Race 4: Category 5 Results

Race 5: Category 5 Results

Race 6: Category 5 Results

Team Points

Burnsco Gold - 42 points
McKenzie and Co / E G Whiter - 39 points
O'Hagan Sport - 25 points
Sprocket Rockets - 24 points
HIREACE - 20 points
BeActiveGetaways Cycle Tours - 18 points

Individual Points

Kieran Benade - 30 points
Aaron Wheeler - 14 points
Andrew Feringa - 12 points
Nathan Livingston - 12 points
Olano Scarlett - 10 points
Dennis Basten - 8 points
Zane Ata - 8 points
Andrew Harrison - 8 points
Greg Finch - 6 points
Louis Rattray - 5 points

Currently showing the Top 10

Elite Women

Race Results

Race 1: Elite Women Road Race

Race 1: Elite Women Team Time Trial

Race 2: Elite Women Results

Race 3: Elite Women Results

Race 4: Elite Women Results

Race 5: Elite Women Results

Team Points

Velo Project - 60 points (Joker played)
Tank Guy/Bikebox - 30 points
Grassroots Trust Perfomance Hub - 30 points (Joker played)
Castelli Womens Racing - 28 points
Barfoot & Thompson Performance Hub - 26 points

Individual Points

Holly Edmondston - 15 points
Georgia Danford - 15 points
Kate McCarthy - 12 points
Kirsty McCallum - 12 points
Maddi Douglas - 12 points
Ally Woolaston - 10 points
Nichole Shields - 10 points
Hannah Bayard - 8 points
Lucy Thompson - 7 points
Jessie Hodges - 6 points

Currently showing the Top 10

Open Women

Race Results

Race 1: Open Women Road Race

Race 1: Open Women Team Time Trial

Race 2: Open Women Results

Race 3: Open Women Results

Race 4: Open Women Results

Race 5: Open Women Results

Race 6: Open Women Results

Team Points

CNZ Development - 53 points (Joker played)
HIREACE - 36 points
Team Body Performance Clinic - 35 points
Super TOOT - 24 points
Hot Gossip - 20 points
Velo Femme - 14 points
Caught Napping - 13 points

Individual Points

Ruby Spring - 30 points
Aimee Shaw - 22 points
Rosie O'Brien - 20 points
Bee Townsend - 18 points
Ella Morton - 7 points
Amanda Till - 7 points
Judikje Scheffer - 6 points
Seana Gray - 5 points
Maia Barclay - 4 points
Ireland Miln - 4 points

Currently showing the Top 10